Dan Anderssonveckan 2025

När:
2025/07/26 – 2025/08/02 heldag
2025-07-26T00:00:00+02:00
2025-08-03T00:00:00+02:00
Var:
Olika scener i Ludvikabygden
Sverige

Sommarbild med publikÅtta kulturdagar i poetens anda och fotspår runt om i finnmarkens kulturmiljöer i Ludvikabygden, södra Dalarna. Veckan innehåller bland annat musik, poesi, visfestival, kulturfrukost, workshops, finnmarksvandring, kolmila, öppen scen.

1988 inleddes Dan Andersson-veckan som skulle bli en uppskattad tradition och ett återkommande evenemang i Ludvikabygden. I samband med 100-årsjubiléet av Dan Andersson födelse 1988 föreslog kulturchef Robert Linnerud och kulturnämndens ordförande Folke Thelin att hedra bygdens store poet med ett riktigt födelsedagsfirande. Premiären för Dan Andersson-veckan startade 1989.

Dan Andersson (1888-1920) en av Sveriges verkligt stora ordkonstnärer intar en alldeles särskild plats i svenska folkets hjärtan. Han är folklig, i ordets bästa mening. Dan Andersson har tonsatts, och sjungits, men det är hans läsare som i generation efter generation svarar för musicerandet. De många sångerna kommer ur kraften i Dan Anderssons texter. Tack vare den stora närvaron i hans diktning fortsätter hans röst att tala till oss och behovet av delaktighet i hans värld förefaller bara öka.

Programmet släpps under våren och  finns på webbplatsen»